Zasady

Zasady

Próbę przepłynięcia z Polski do Szwecji podejmie 6 osobowa sztafeta składająca się z trzech mężczyzn oraz trzech kobiet. Każdy z zawodników będzie płynął przez godzinę, po czym czeka go 5 godzinna przerwa. Próba odbędzie się przy asyście jednostki pływającej. Członkami załogi Cross Baltic Challenge 2018, oprócz 6 pływaków ze sztafety głównej będzie 3 pływaków rezerwowych (1 i 2 panie), sternicy, ratownicy, lekarz, fotograf, trener i koordynator wyprawy.  W razie złego samopoczucia któregoś z pływaków z podstawowego składu – na jego miejsce wchodzi do wody zawodnik z grupy rezerwowej. Zawodnicy podczas próby będą płynęli w piankach neoprenowych.

Głównym wyzwaniem jakie stoi przed uczestnikami projektu jest adaptacja do warunków panujących na morzu: falowanie, zimna i słona woda, pływanie nocą. Nie lada wyzwanie stoi również przed łodzią asekurującą nasz projekt, to na jej sterach będzie spoczywała odpowiedzialność obrania optymalnej ścieżki płynięcia, uwzględniająca prądy morskie.

Naszą inspiracją do podjęcia wyzwania była sztafeta BALVITEN BALTIC CHALLENGE, która dwukrotnie podejmowała próbę przepłynięcia z Polski do Szwecji. Za pierwszym razem musieli zawrócić z powodu pogarszającej się pogody. Następna ich próba zakończyła się sukcesem. Jednak i za drugim razem musieli zrobić przystanek na Bornholmie ze względu na pogodę (czyli w połowie drogi do Szwecji).

Bezpieczeństwo to priorytet naszego projektu. W trakcie trwania próby będą pełnione dwuosobowe wachty ratowników, obserwujących cały czas pływaka. Zawodnicy będą mieli boję asekuracyjną, a w nocy dodatkowo światełko przykuwające uwagę. Dla ochrony przed niska temperaturą zawodnicy będą płynąć w piankach neoprenowych. Każdorazowo, zarówno przed wejściem do wody, jak i po wyjściu z niej, lekarz będzie mierzył ciśnienie zawodnika i oceniał jego ogólny stan zdrowia podejmując decyzję możliwości kontynuowania wyzwania lub odpoczynku. Na pokładzie będzie wysokokaloryczna żywność, specjalistyczne napoje oraz kroplówka, na wypadek odwodnienia. O wyprawie zostaną poinformowane wszystkie służby, zarówno po stronie polskiej, jak i szwedzkiej. Uczestnicy projektu Cross Baltic Challenge 2018 będą ubezpieczeni.

#

CROSS BALTIC CHALLENGE 2018

  • 170 km
  • 3 doby
  • 6 pływaków
#
Koordynator projektu

Agata Maszewska

„POZA HORYZONT, by marzyć o czymś, czego nie można zobaczyć. Horyzont to tylko linia do przekroczenia.”