Trasa i termin
Najważniejsze zmienne projektu do ostatniej chwili pozostaną zagadką. To najtrudniejszy element organizacyjnej układanki. Odległość z Polski do Szwecji to w prostej linii około 170km. Może się jednak okazać, że będziemy musieli pokonać nawet 30km więcej! Ile dokładnie? Nie wiemy! Sztafeta wyruszy w lipcu 2018 kiedy pogoda na Bałtyku jest najbardziej stabilna, a woda jest już wystarczająco nagrzana. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo!
Uczestnicy
Projekt POZA HORYZONT Cross Baltic Challenge 2018 jest nierozłącznie związany z warszawskim klubem „Kuźnia Triathlonu”. To właśnie tam zrodził się pomysł, by do naszego sportowego życia dołączyć element przygody i podnieść poprzeczkę adrenaliny i ekscytacji, które dawały nam starty w regularnych zawodach triathlonowych. Chcieliśmy spróbować wyzwania naprawdę dużego kalibru, zrobić coś, czego nie udało się zrealizować jeszcze nikomu na świecie.
Zasady sztafety
Bardzo zależało nam na tym, by podjąć się czegoś wielkiego RAZEM. Triathlon to sport indywidualny, ale prawdziwą radość daje nam trenowanie w grupie. Nawzajem napędzamy się do działania i podejmujemy wysiłek, na który nigdy nie zdobylibyśmy się sami. Sztafeta jako forma naszego wyzwania pasowała do nas idealnie. Następnie ustaliliśmy pozostałe, transparentne reguły projektu.
Selekcja
Marzenie o sztafetowym przepłynięciu Bałtyku było dość śmiałe – przede wszystkim z uwagi na to, że Kuźnia Triathlonu jest klubem amatorskim. Wszyscy członkowie i członkinie klubu na codzień łączą sport ze zwykłym życiem zawodowym i rodzinnym. Dołożenie do tej układanki wyprawy z Kołobrzegu do Kåsebergi wpław wydawało się szaleństwem. A jednak! Osób gotowych na podjęcie tego wyzwania było więcej niż miejsc na łódce. Musieliśmy dokonać niełatwego wyboru…
Trening
Długo zajęło nam uświadomienie sobie, że tak ambitny cel będziemy realizować my – amatorzy. Naszym punktem wyjścia była dobra dyspozycja sportowa, jednak nikt nie wie z czym przyjdzie nam się mierzyć w trakcie próby pokonania Bałtyku. Dodatkowo mamy ograniczone możliwości realizowania treningów w warunkach morskiego falowania - wszystkich uczestników od polskiego Wybrzeża dzielą setki kilometrów.
Bezpieczeństwo
W trakcie naszej próby przepłynięcia z Polski do Szwecji priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników sztafety. Z organizacyjnego punktu widzenia to jest to najważniejszy element, na który składa się: zabezpieczenie medyczne na statku, uzyskanie zgód na wpłynięcie na wody terytorialne 3 państw, uprzedzenie polskich, duńskich i szwedzkich służb ratowniczych o przebiegu próby, a także ubezpieczenie wszystkich członków od kosztów ewentualnej akcji ratunkowej i poszukiwawczej.
Asekuracja
Podczas próby przepłynięcia Bałtyku wpław będzie nam towarzyszyć jednostka James Cook - jacht motorowy, który przeżył już niejeden „challenge”. Choć na co dzień realizuje komercyjne rejsy na połów dorsza, to nasza sztafeta będzie czwartą wyprawą, która zmierzy się z Bałtykiem z asystą tej jednostki. W sterach 76-letniego Jamesa Cooka i w rękach jego doświadczonej załogi będzie leżało powodzenie naszej wyprawy.
Oprawa medialna
Przedsięwzięcia takiej skali nie chcieliśmy realizować po cichu! Przesłanie projektu POZA HORYZONT jest uniwersalne – każdy może sięgnąć po to, co początkowo wykracza poza jego wyobrażenia. Media – ogólnopolskie, lokalne, a nawet zagraniczne – towarzyszyły nam na każdym etapie projektu. Udzieliliśmy dziesiątki wywiadów w radiu, telewizji, prasie, portalach internetowych. Dzięki temu czuliśmy, że nie możemy zawieźć tych, którzy dowiedzieli się o grupce szaleńców i mocno trzymają za nas kciuki.
Wsparcie sponsorskie
Skala projektu znacznie wykraczała poza prywatny budżet uczestników. Nasz projekt pewnie do dziś pozostałby w sferze marzeń gdyby nie finansowe wsparcie sponsorów. To dzięki nim mogliśmy sięgnąć POZA HORYZONT. Oracle, Windy, Arka Medical Spa, Frio Arte, PORR, Bogucki Engineering, Dare2Tri, EmpikFoto, Miasto Kołobrzeg - DZIĘKUJEMY!